Centrum u Velických
O nás
Aké služby poskytujeme
Členovia tímu
O duševných poruchách
Fotogaléria
Kde nás nájdete
Kontakt
logo

Môžem mať schizofréniu?

(písané pre mladých ľudí, ktorých sa to najviac týka a aj pre ich rodičov)

1. O duševných poruchách
2. O úzkostných poruchách
3. O depresii
4. Môžem mať schizofréniu?
5. Prečo v živote vo vzťahoch narážam?


Posledné obdobie som akoby unavený, neviem sa v škole sústrediť, nejde mi to.. proste akoby mi nič neliezlo do hlavy. Nemám energiu ani na vzťahy, proste na nič.

Schytávam len blbé známky... niečo sa akoby vo mne dialo, ale ťažko sa to popisuje, proste nemám energiu...

Takto často krát začínajú prodrómy (teda len nastupujúce ale ešte nerozvinuté príznaky) veľmi vážnej duševnej poruchy schizofrénie a môže to trvať týždne aj mesiace.

Zle spávam, vyhýbam sa škole, často mi chodí myseľ okolo zmyslu života, na čo to tu všetko je, na čo som tu.. z času na čas som akoby aj v nejakej sci fi... akoby som vedel čosi vnímať a cítiť čo iní nedokážu... je to energia? Nejaká myšlienka, ktorá prichádza z cudzieho sveta? niekedy ma to núti čosi povedať, začať sa smiať alebo len tak sa rozbehnúť. Je to celé akési čudné a ani nemám chuť o tom rozprávať. už sa mi stalo, že ktosi sa mi prihováral... nejaký muž... z vesmíru... odkiaľ je...?

Prichádza obdobie kedy vznikajú produktívne príznaky (môžu to byť hlasy, zvláštne telesné pocity, energie, ale niekedy aj pocity prenasledovania, vyvolenosti). Sú rozmanité, pestré, každý chorý prežije svoj vlastný neuveriteľný príbeh v chorobe.

V tomto období už potrebujem svoje pocity skrývať, niekde tuším, že mi neporozumejú, nedávam to najavo, ale z času na čas blízki vidia, že som akosi pohrúžený, neprítomný, ale len odvrknem, nič mi nie je

Aj toto štádium môže trvať týždne, mesiace, kým sa príbuzní utvrdia, že naozaj sa deje so mnou niečo veľmi vážne.

Pre ďalší priebeh ochorenia je nesmierne dôležité zavčasu vyhľadať pomoc a jednoznačne začať liečbu liekmi. Pričom, pri nasadzovaní moderných liekov, už vôbec nie je nevyhnutný pobyt v nemocnici. Čo je fajn, lebo byť v nemocnici je predsa len "pobyt v blázinci". ale k tomu je nevyhnutnou podmienkou taká vzájomná dôvera s lekárom, že čo si dohodneme o užívaní liekov, to platí. Pri tomto ochorení totiž dochádza k takým závažným metabolickým zmenám v mozgu, že čím dlhšie trvajú, tým sa mi viacej môže zhoršovať choroba a strácam nádej na uzdravenie. Mení sa mi povaha, odchádza mi energia, zhoršuje sa mi sústreďovanie a pamäť.

Dnešné lieky dávajú veľkú šancu na úpravu môjho chorobného stavu a návrat do každodenného života, školy, či práce. Ale keďže základný problém je v narušenom metabolizme mozgu, je to choroba, ktorú je nutné liečiť a užívať lieky vlastne trvalo, tak ako keď niekto ochorie na cukrovku.

Ak máš pochybnosti, či sa niečo takéto v tebe náhodou nedeje, či to čo prežívaš je nejaká choroba alebo je to úzkosť, že ochorieš duševne, v tom ti najviac vie poradiť práve lekár, ktorý sa ťa podrobne povypytuje a môže ti pomôcť nájsť odpoveď.

Takže nič za to nedáš, ak skúsiš sa s ním porozprávať.

nahor